Ny pastor i Kopperskyrkan

Det är med glädje Kopperskyrkan välkomnar pastor Henrik Olsson som pastor och föreståndare. Henrik börjar tjänsten den 1 september 2021 och några huvuduppgifter är gudstjänster och familjescout samt pastorala uppgifter som omsorg, själavård mm. Ett officiellt välkomnande av Henrik sker vid gudstjänsten den 3 oktober.

Henrik är med sin familj bosatt på Öckerö och kommer att pendla till Stenungsund. Henriks tjänst i Kopperskyrkan är 50 % och på övrig tid arbetar Henrik som mentor och församlingsutvecklare i Dalsland. Mycket finns förstås att veta om Henrik och det kommer allt eftersom vi lär känna honom.

Det är med stor glädje och förväntan som vi ser fram emot att möta Henrik. Vi omsluter honom i våra förböner och ber om Guds välsignelse över honom, hans familj och vår församling.